Danfoss Hydro-Line
402-9247-986
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
402-9247-986
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | In cylinder assembly |
| Brand | Danfoss |
| Feature | Specifically designed to be compatible with Vickers by Danfoss cylinders and to optimize Vickers cylinder performance |
| Item type | Rod Clevis |
| Package contents | Bracket |
| Product Height | 7.5 in |
| Product Length/Depth | 9.5 in |
| Product Type | Clevis Bracket |
| Product Volume | 676.875 in³ |
| Product Width | 9.5 in |
| Sub-brand | Hydro-Line |
| Trade Name | None |