
Danfoss
402AA00002A
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
402AA00002A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | Harvesters, refuse haulers, mobile and industrial applications |
| Brand | Danfoss |
| Feature | 350 bar (5000 psi) & 400 L/min (100 USgpm)Enhance machine performanceShorten design process and minimize manufacturing costs |
| Flow rate | 400 l/min |
| Fluid compatibility | MIL–H–5606, SAE 10, SAE 20, etc |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | 0.3559 in3/sec |
| Model Code | 1LEV402N0.2 |
| Normal Function | Spool, Normally closed |
| Operating Temperature | -30°C to +90°C |
| Pressure Differential | .2 bar |
| Pressure Rating | 250 bar |
| Product Height | 1.81 in |
| Product Length/Depth | 3.89 in |
| Product Type | Logic Elements |
| Product Volume | 12.744 in³ |
| Product Weight | 1.54 lb |
| Product Width | 1.81 in |
| Recommended Filtration Level | 18/16/13 Microns |
| Seal Type | Nitrile |
| Spring | .2 bar |
| Stroke Adjustment | None |
| Style | Spool |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | LEV402 Series |