
Danfoss
402X8Z
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
402X8Z
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Application | Hydraulic brake, power steering, fuel lines and transmission cooler lines, LP and natural gas (special order). instrumentation and hydraulic systems. |
| Brand | Danfoss |
| Certification(s) | SAE 040202 |
| Drop dimension | 1.03 |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Female |
| End Size 1 | 3/8 IN |
| End Size 2 | 3/4 IN |
| End type 1 | NPTF |
| End type 2 | Inverted |
| Feature | Dura-Kote plating for superior corrosion resistanceDesign flexibility with hundreds of styles to choose fromHigher operating pressures above SAE standards |
| Hex Size 1 | .91 in |
| Inside diameter (bore hole size) | .406 in |
| Item type | NPTF Male/Inverted Female 90° Elbow Adapter |
| Packaged Height | 5.5 in |
| Packaged Length | 6.75 in |
| Packaged Volume | 250.594 in³ |
| Packaged Weight | .5 lb |
| Packaged Width | 6.75 in |
| Product Height | 1.485 in |
| Product Length/Depth | 1.045 in |
| Product material | Brass |
| Product Type | Inverted Flare |
| Product Volume | 1.412 in³ |
| Product Weight | .159 lb |
| Product Width | .91 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 3/8-18 |
| Thread Size 2 | 3/4-18 |
| Trade Name | None |
| Tube OD 1 | .47 in |
| Tube OD 2 | .69 in |
| UNSPSC | 40183100 |
| UPC | 725975711545 |
| Working pressure | 2000 Psi |
| Working temperature - max | 250 °F |
| Working temperature - min | -65 °F |