
Aeroquip by Danfoss
403-5S
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
403-5S
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | .31 in |
| Compatible hoses | 1503, 2580, 2651, FC234, FC300, FC321, FC350, FC355, FC802 |
| Construction style | Reusable |
| End gender 1 | Female |
| End Size 1 | 1/2 IN |
| End type 1 | Inverted |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Fit for wide range of applicationsDurable and dependableCut assembly times and boost production |
| Finish/plating | DURA-KOTE |
| Hex Size 1 | .62 in |
| Hex Size 2 | .69 in |
| Hose cut-off factor | .84 in |
| Hose dash size | -5 |
| Inside diameter | .23 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Packaged Height | 14 in |
| Packaged Length | 7 in |
| Packaged Volume | 882 in³ |
| Packaged Weight | .79 lb |
| Packaged Width | 9 in |
| Product Height | .8 in |
| Product Length/Depth | 1.62 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Marine Military |
| Product Volume | .894 in³ |
| Product Weight | .07 lb |
| Product Width | .69 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 1/2-20 |
| Trade Name | 1251 Series |
| UPC | 678146054395 |