
403AA00336A
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
403AA00336A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | Harvesters, refuse haulers, mobile and industrial applications |
| Cavity | A879 |
| Coil Special Features | None |
| Connector type | None |
| Diode | No |
| Feature | 350 bar (5000 psi) & 227 L/min (60 USgpm)Reliable, economical and compactHardened and ground steel |
| Flow rate | 10 l/min |
| Fluid compatibility | All general purpose hydraulic fluids such as: MIL-H-5606, SAE 10, SAE 20 etc |
| Function | Solenoid Valve |
| Housing | No |
| Housing material | Aluminum |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | Standard |
| Manual Override Option | Push Type |
| Model Code | S215-N-1 |
| Number of Housing Ports | 2 |
| Number of Valve Ports | 2 |
| Operating Temperature | -20°C to +120°C |
| Operation | Electrically Operated |
| Port Type | Cartridge Only |
| Pressure Rating | 210 bar |
| Product Height | 4.32283465 in |
| Product Length/Depth | 1.96850394 in |
| Product Type | Solenoid Valves |
| Product Volume | 12.061 in³ |
| Product Weight | .15 lb |
| Product Width | 1.41732283 in |
| Recommended Filtration Level | 18/16/13 |
| Seal Type | Nitrile |
| Special features | None |
| Style | Bi-Directional 2-Way 2-Position Normally Closed |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | S215 Series |
| Valve Material | Steel |