
Danfoss
406AA00261A
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
406AA00261A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | Harvesters, refuse haulers, mobile and industrial applications |
| Brand | Danfoss |
| Feature | 350 bar (5000 psi) & 550 L/min (143 USgpm)Excellent stability for moving loadsISO8643 Compliant |
| Flow rate | 130 l/min |
| Fluid compatibility | MIL–H–5606, SAE 10, SAE 20, etc |
| Function | Overcenter Valve |
| Housing | No |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Maximum Load Induced Pressure | 270 bar |
| Maximum Relief Pressure | 350 bar |
| Model Code | 1CEX13190-00 |
| Operating Temperature | -30°C to +90°C |
| Operation | Pilot Operated |
| Port size | None |
| Port Type | Cartridge Only |
| Product Height | 1.25 in |
| Product Length/Depth | 4.1 in |
| Product Type | Motion Control Valves |
| Product Volume | 6.406 in³ |
| Product Weight | .33 lb |
| Product Width | 1.25 in |
| Recommended Filtration Level | 18/16/13 |
| Seal Type | Nitrile |
| Special features | None |
| Style | Pilot assisted relief with check |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | 1CEX13190 Series |
| Valve Material | Steel |