
Danfoss
406AA00274A
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
406AA00274A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Type | Screw |
| Application | Harvesters, refuse haulers, mobile and industrial applications |
| Brand | Danfoss |
| Cavity | AXP13098 |
| Feature | 350 bar (5000 psi) & 550 L/min (143 USgpm)Excellent stability for moving loadsISO8643 Compliant |
| Flow rate | 300 l/min |
| Fluid compatibility | MIL–H–5606, SAE 10, SAE 20, etc |
| Function | Overcenter Valve |
| Housing | No |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Maximum Load Induced Pressure | 300 bar |
| Maximum Relief Pressure | 400 bar |
| Model Code | 1CPBD300-F2SV-SP300 |
| Number of Housing Ports | 3 |
| Number of Valve Ports | 3 |
| Operating Temperature | -30°C to +90°C |
| Operation | Pilot Operated |
| Port size | None |
| Port Type | Cartridge Only |
| Pressure Rating | 400 bar |
| Product Height | 1.811 in |
| Product Length/Depth | 5.45 in |
| Product Type | Motion Control Valves |
| Product Volume | 17.874 in³ |
| Product Weight | 2 lb |
| Product Width | 1.811 in |
| Recommended Filtration Level | 18/16/13 |
| Seal Type | Viton |
| Style | Pilot assisted relief with check |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | 1CPBD300 Series |
| Valve Material | Steel |