
Danfoss
406AA00378A
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
406AA00378A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Type | Screw |
| Application | Harvesters, refuse haulers, mobile and industrial applications |
| Brand | Danfoss |
| Cavity | A6610 |
| Feature | 350 bar (5000 psi) & 550 L/min (143 USgpm)Excellent stability for moving loadsISO8643 Compliant |
| Flow rate | 30 l/min |
| Fluid compatibility | MIL–H–5606, SAE 10, SAE 20, etc |
| Function | Overcenter Valve |
| Housing | No |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Maximum Load Induced Pressure | 270 bar |
| Maximum Relief Pressure | 350 bar |
| Model Code | 1CEB30F17S5 |
| Number of Housing Ports | 3 |
| Number of Valve Ports | 3 |
| Operating Temperature | -30°C to +90°C |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot Ratio | 5:1 |
| Port size | None |
| Port Type | Cartridge Only |
| Pressure Rating | 350 bar |
| Product Height | 1.25 in |
| Product Length/Depth | 3.52 in |
| Product Type | Motion Control Valves |
| Product Volume | 5.5 in³ |
| Product Weight | .3 lb |
| Product Width | 1.25 in |
| Recommended Filtration Level | 18/16/13 |
| Seal Type | Nitrile |
| Special features | None |
| Style | Pilot assisted relief with check |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | 1CEB30 Series |
| Valve Material | Steel |