
Danfoss
406AA02206A
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
406AA02206A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Type | Screw |
| Application | Harvesters, refuse haulers, mobile and industrial applications |
| Brand | Danfoss |
| Cavity | AXP20081 |
| Feature | 350 bar (5000 psi) & 550 L/min (143 USgpm)Excellent stability for moving loadsISO8643 Compliant |
| Flow rate | 140 l/min |
| Fluid compatibility | MIL–H–5606, SAE 10, SAE 20, etc |
| Function | Overcenter Valve |
| Housing | Yes |
| Housing material | Steel |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Maximum Load Induced Pressure | 340 bar |
| Maximum Pilot Adjustment | 100.375 bar |
| Maximum Relief Pressure | 420 bar |
| Minimum Pilot Adjustment | 82.125 bar |
| Model Code | 1CER145-F8W-40S-4 |
| Number of Housing Ports | 3 |
| Number of Valve Ports | 3 |
| Operating Temperature | -30°C to +90°C |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot Ratio | 4:1 |
| Port size | 1 |
| Port Type | BSP |
| Pressure Rating | 420 bar |
| Product Height | 7.79 in |
| Product Length/Depth | 3.54 in |
| Product Type | Motion Control Valves |
| Product Volume | 68.942 in³ |
| Product Weight | 8.8 lb |
| Product Width | 2.5 in |
| Recommended Filtration Level | 18/16/13 |
| Seal Type | Nitrile |
| Special features | None |
| Style | Pilot assisted relief with check |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | 1CER140 Series |
| Valve Material | Steel |
| Valve Torque into Cavity | 150 Nm |