
Danfoss
406AA03128A
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
406AA03128A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Type | Screw |
| Application | Harvesters, refuse haulers, mobile and industrial applications |
| Brand | Danfoss |
| Cavity | AXP20090 |
| Feature | 350 bar (5000 psi) & 550 L/min (143 USgpm)Excellent stability for moving loadsISO8643 Compliant |
| Flow rate | 30 l/min |
| Fluid compatibility | MIL–H–5606, SAE 10, SAE 20, etc |
| Function | Counterbalance Valve |
| Housing | No |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Maximum Load Induced Pressure | 280 bar |
| Maximum Relief Pressure | 280 bar |
| Model Code | 1SEL30-F-20S-200/80 |
| Number of Housing Ports | 3 |
| Number of Valve Ports | 3 |
| Operating Temperature | -30°C to +90°C |
| Operation | Pilot Operated |
| Port size | None |
| Port Type | Cartridge Only |
| Pressure Rating | 380 bar |
| Product Height | .99 in |
| Product Length/Depth | 4.57 in |
| Product Type | Motion Control Valves |
| Product Volume | 4.479 in³ |
| Product Weight | .33 lb |
| Product Width | .99 in |
| Recommended Filtration Level | 18/16/13 |
| Seal Type | Nitrile |
| Special features | None |
| Style | Pilot assisted relief with check |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | 1SEL30 Series |
| Valve Material | Steel |