
Aeroquip by Danfoss
407-185093-32
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
407-185093-32
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | 2 in |
| Compatible hoses | 2580 |
| Drop dimension | 3.89 |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Male |
| End Size 1 | 2 IN |
| End Size 2 | 2 IN |
| End type 1 | UNS |
| End type 2 | UNS |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hose dash size | -32 |
| Inside diameter | 1.39 in |
| Item type | Nipple |
| Product Height | 5.01 in |
| Product Length/Depth | 5.01 in |
| Product material | Stainless Steel |
| Product Type | Marine Military |
| Product Volume | 56.475 in³ |
| Product Weight | .01 lb |
| Product Width | 2.25 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 2-18 |
| Thread Size 2 | 2-18 |
| Trade Name | 186304 Series |