Aeroquip by Danfoss
407-74021-10-10
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
407-74021-10-10
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Bolt hole diameter | 1 in |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Inside diameter | 11.45 in |
| Item type | Flange |
| Nominal flange size | 10 |
| Outside diameter | 16 in |
| Product Height | 16 in |
| Product Length/Depth | 1.438 in |
| Product material | Stainless steel |
| Product Type | Marine Military |
| Product Volume | 368.128 in³ |
| Product Width | 16 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | 74021 Series |