
Danfoss
407AA01663A
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
407AA01663A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Type | Leakproof Screw |
| Application | Harvesters, refuse haulers, mobile and industrial applications |
| Brand | Danfoss |
| Feature | 350 bar (5000 psi) & 300 L/min (80 USgpm)Reliable, economical and compactMaximum flexibility and minimum space |
| Flow rate | 303 l/min |
| Fluid compatibility | All SICV product are suitable for mineral oil based general hydraulic fluids including MIL-H-5606, SAE 10, SAE 20, etc. For any other fluids please contact Danfoss SICV Engineering department and supply a full data sheet for the fluid in question. |
| Function | Unloading Valve |
| Housing | Yes |
| Housing material | Steel |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | Standard |
| Model Code | 1UL255-6W-4W-S |
| Number of Valve Ports | 3 |
| Operating Temperature | -40°C to +120°C |
| Operation | Pilot Operated |
| Port size | 3/4” |
| Port Type | BSP |
| Pressure Rating | 350 bar |
| Product Height | 7 in |
| Product Length/Depth | 4 in |
| Product Type | Pressure Control Valves |
| Product Volume | 56 in³ |
| Product Weight | 6.93 lb |
| Product Width | 2 in |
| Recommended Filtration Level | 18/16/13 |
| Seal Type | Buna-N |
| Style | Poppet |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | 1UL255 Series |
| Valve Material | Steel |