Danfoss
407AA01715A
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
407AA01715A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Type | Leakproof Screw |
| Application | Harvesters, refuse haulers, mobile and industrial applications |
| Brand | Danfoss |
| Cavity | AXP3146 |
| Factory Set Pressure | 140 bar |
| Feature | 350 bar (5000 psi) & 300 L/min (80 USgpm)Reliable, economical and compactMaximum flexibility and minimum space |
| Flow rate | 100 l/min |
| Fluid compatibility | All SICV product are suitable for mineral oil based general hydraulic fluids including MIL-H-5606, SAE 10, SAE 20, etc. For any other fluids please contact Danfoss SICV Engineering department and supply a full data sheet for the fluid in question. |
| Function | Pressure Relief Valve |
| Housing | No |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | 35 cc/min |
| Minimum Working Pressure | 10 bar |
| Model Code | 1VR100P20S-140BAR BXP3990 |
| Number of Housing Ports | 3 |
| Number of Valve Ports | 3 |
| Operating Temperature | -20°C to +90°C |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Port size | None |
| Port Type | Cartridge Only |
| Pressure Rating | 350 bar |
| Product Height | 1.299 in |
| Product Length/Depth | 4.53 in |
| Product Type | Pressure Control Valves |
| Product Volume | 7.644 in³ |
| Product Weight | 1 lb |
| Product Width | 1.299 in |
| Recommended Filtration Level | 18/13 |
| Seal Type | Buna-N |
| Special features | None |
| Style | Spool |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | 1VR100 Series |
| Valve Material | Steel |
| Working pressure - max | 210 bar |