Danfoss Airflex
409439-17
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
409439-17
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brand | Danfoss |
| Compliance(s) | Bureau Veritas |
| Feature | High-quality replacement partsAn exact fit for Airflex productsTwo-year warranty |
| Package contents | Flange Drum Casting |
| Product Height | 14.5 in |
| Product Length/Depth | 14.5 in |
| Product material | Ductile Iron |
| Product Type | Kits and Spare Parts |
| Product Volume | 2825.76 in³ |
| Product Weight | 225 lb |
| Product Width | 13.44 in |
| Sub-brand | Airflex |
| Trade Name | VC Series |