
Aeroquip by Danfoss
41-4721-4-4
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
41-4721-4-4
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | .25 in |
| Compatible hoses | 1509 |
| End gender 1 | Female |
| End Size 1 | 7/16 IN |
| End type 1 | SAE 37 |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Finish/plating | DURA-KOTE |
| Hex Size 1 | .56 in |
| Hex Size 2 | .81 in |
| Hose cut-off factor | 1.41 in |
| Hose dash size | -4 |
| Inside diameter | .17 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Packaged Height | 5 in |
| Packaged Length | 8 in |
| Packaged Volume | 160 in³ |
| Packaged Width | 4 in |
| Product Height | .81 in |
| Product Length/Depth | 2.64 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Reusable Hose Fittings |
| Product Volume | 1.732 in³ |
| Product Weight | .3 lb |
| Product Width | .81 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 7/16-20 |
| Trade Name | 4103 Series |