
Aeroquip by Danfoss
41-4721-6-6
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
41-4721-6-6
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | .38 in |
| Compatible hoses | 1509 |
| End gender 1 | Female |
| End Size 1 | 9/16 IN |
| End type 1 | SAE 37 |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Finish/plating | DURA-KOTE |
| Hex Size 1 | .68 in |
| Hex Size 2 | 1 in |
| Hose cut-off factor | 1.51 in |
| Hose dash size | -6 |
| Inside diameter | .28 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Packaged Height | 14 in |
| Packaged Length | 7 in |
| Packaged Volume | 882 in³ |
| Packaged Weight | 1.35 lb |
| Packaged Width | 9 in |
| Product Height | 1.15 in |
| Product Length/Depth | 2.98 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Reusable Hose Fittings |
| Product Volume | 3.941 in³ |
| Product Weight | .35 lb |
| Product Width | 1.15 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 9/16-18 |
| Trade Name | 4103 Series |