Weatherhead by Danfoss
4105X16
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
If you're looking for a similar product, you can check out other options within the same product type by visiting the product type page.: Steel adapters
Recommended replacement: FC2326-16S
4105X16
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brand | Weatherhead by Danfoss |
| Color | Zinc clear trivalent chromate |
| Feature | Available in a variety of sizes |
| Material | Carbon steel |
| Packaged Height | 5.5 in |
| Packaged Length | 6.75 in |
| Packaged Volume | 250.594 in³ |
| Packaged Weight | 1.26 lb |
| Packaged Width | 6.75 in |
| Product Height | 1.625 in |
| Product Length/Depth | 1.1 in |
| Product Type | Spare Part |
| Product Volume | 2.905 in³ |
| Product Weight | .26 lb |
| Product Width | 1.625 in |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | 4105x series |
| Type | Nut |
| UNSPSC | 40183100 |
| UPC | 725975045619 |