Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Additonal ports | None |
| Application | Mobile Equipment |
| Brand | Danfoss |
| Cylinder relief valve setting | 150 bar [2175 lbf/in2] |
| Design code | A - First design |
| Displacement | 100 cm3/r [6.1 in3/r] |
| Flow amplification | None |
| Fluid type | Refer to Danfoss Technical bulletin 3-401 |
| Identification | Barcode, Danfoss product number on nameplate |
| Inlet or LS relief setting | 90 bar [1305 lbf/in2] |
| Inlet Pressure Rating | 190 bar [2755 lbf/in2] |
| Input torque | Standard |
| Load circuit | Non-load reaction |
| Maximum oil temp_C | 93.0 |
| Mechanical interface | Internal involute spline, 12 tooth 16/32 DP 30 degree PA |
| Mounting threads | 4-M10X1.5 Mounting threads mounting face |
| Neutral circuit | Open center |
| Nominal flow rating | 22.7 LPM [6.00 GPM] |
| P,T,L, and R port size | 4X G .500 BSP straight thread port |
| Paint and packaging | Black paint |
| Port face threads | 2-M12X1.75 |
| Product height in | 4.050 |
| Product height mm | 102.870 |
| Product length in | 5.500 |
| Product length mm | 139.700 |
| Product series | ASL |
| Product width in | 3.500 |
| Product width mm | 88.900 |
| Return pressure rating | 21 bar [300 lbf/ in2] maximum |
| Special features | Low noise open center SS and gerotor for low noise |
| Unit type | Standard |
| Valve options | Cylinder relief valve, anti-cavitation valve, inlet check valve,inlet relief valve, manual steering check valve |
