Aeroquip by Danfoss
411-190911-1-20
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
411-190911-1-20
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | 1.25 in |
| Construction style | Reusable |
| End gender 1 | Male |
| End Size 1 | 2 5/16 IN |
| End type 1 | ORS |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hex Size 1 | 1.75 in |
| Hex Size 2 | 2.38 in |
| Hose cut-off factor | 1.77 in |
| Hose dash size | -20 |
| Inside diameter | 1.75 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Product Type | Marine Military |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 2 5/16-12 |
| Trade Name | 190911 Series |