
Aeroquip by Danfoss
4115-10B
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
4115-10B
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | .63 in |
| Compatible hoses | 2556 HOSE |
| Construction style | Reusable |
| End type 1 | Line/Hose/Tube |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Fit for wide range of applicationsDurable and dependableCut assembly times and boost production |
| Hose dash size | -10 |
| Inside diameter | .48 in |
| Item type | Nipple |
| Outside diameter | .78 in |
| Packaged Height | 14 in |
| Packaged Length | 7 in |
| Packaged Volume | 882 in³ |
| Packaged Weight | 1 lb |
| Packaged Width | 9 in |
| Product Diameter | .78 in |
| Product Height | .79 in |
| Product Length/Depth | 2.1 in |
| Product material | Brass |
| Product Type | Reusable Hose Fittings |
| Product Volume | 1.294 in³ |
| Product Weight | .09 lb |
| Product Width | .78 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | 4721 Series |
| UPC | 678146054524 |