
41157X10
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
If you're looking for a similar product, you can check out other options within the same product type by visiting the product type page.: Steel adapters
Recommended replacement: FF4184-1010S
41157X10
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Male |
| End Size 1 | 7/8 IN |
| End Size 2 | 7/8 IN |
| End type 1 | NPTF |
| End type 2 | NPTF |
| Finish/plating | DURA-KOTE |
| Hex Size 1 | 1.063 in |
| Packaged Height | 5.5 in |
| Packaged Length | 6.75 in |
| Packaged Volume | 250.594 in³ |
| Packaged Weight | 1.223077 lb |
| Packaged Width | 6.75 in |
| Product Height | .9375 in |
| Product Length/Depth | 2.23 in |
| Product material | Carbon steel |
| Product Volume | 1.965 in³ |
| Product Weight | .223 lb |
| Product Width | .94 in |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 7/8-14 |
| Thread Size 2 | 7/8-14 |
| UNSPSC | 40183100 |
| UPC | 725975731246 |