411AK00175A
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
411AK00175A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | Mining Machinery, Injection Molding Machines, Metal Forming Machines, Oil and Gas Equipment, Conveyor Lines, Primary Metals, Metal Cutting Equipment |
| Auxiliary Mounting | None |
| Bearing Life at Rated Pressure | 8000 hour |
| Code Title | Open Circuit Piston Pump |
| Cold Start Temperature Limit | 50 °C |
| Control Special Features | Bleed Down Orifice |
| Controller Type | Adjustable Pressure and Flow Compensator |
| Design code | First |
| Diagnostic Pressure Ports | None |
| Displacement | 45.1 cm³/rev |
| Drain Port Size & Location | .875-14 UNF-2B SAE O-RING PORT - Top, Front (Vertical Mount) Top (D1) Plugged and Bottom (D2) Plugged |
| End Cover Material | Cast Iron |
| Feature | Reduced operating noiseLonger lifeLower operating pressure |
| Flow Compensator Setting | 12.41 bar |
| Fluid Cleanliness | ISO 18/13 |
| Fluid compatibility | SAE J183 FEB80 |
| Housing material | Cast Iron |
| Identification | None |
| Input shaft | 22.2 [.88] Dia Straight Key Shaft (SAE J744-22-1) (Key Included) |
| Input Speed - Maximum | 1800 RPM |
| Input Speed - Rated | 1800 RPM |
| Main Port Size & Location | Side Ports; Suction - 1.875-12 UN-2B SAE O-Ring Port; Pressure - 1.3125-12 UN-2B SAE O-Ring Port |
| Maximum Case Pressure | .35 bar |
| Maximum Displacement Option | Standard Displacement |
| Maximum Input Power | 28.3 kW |
| Maximum Input Torque | 0 Nm |
| Maximum Recommended Oil Viscosity | 40 cSt |
| Minimum Recommended Oil Viscosity | 16 cSt |
| Model Code | PVQ45AR01AA30H211100A100100CD0A |
| Noise | 71 dB |
| Paint | Blue Primer |
| Peak Pressure Rating | 186 bar |
| Pressure Compensator Setting | 210.3 bar |
| Product Height | 7.14 in |
| Product Length/Depth | 9.9 in |
| Product Type | Open Circuit Piston Pump |
| Product Volume | 549.23 in³ |
| Product Weight | 45.4 lb |
| Product Width | 7.77 in |
| Shaft rotation | Right |
| Shaft seals | Standard shaft seal (fluorocarbon) |
| Special features | No Special Features |
| Sub-brand | None |
| Torque Control Setting | No Secondary Compensator Setting |
| Trade Name | PVQ Series |
| Vsd ready | No |