
Danfoss
411AK00441A
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
411AK00441A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | Skid steer loader, Irrigation equipment |
| Auxiliary Mounting | None |
| Brand | Danfoss |
| Code Title | Open Circuit Piston Pump |
| Control Special Features | None |
| Controller Type | Non-Adjustable Pressure Compensator |
| Design code | First |
| Diagnostic Pressure Ports | None |
| Displacement | 25 cm³/rev |
| Drain Port Size & Location | .750-16 UNF-2B SAE O-Ring Port - Top (D1); Bottom Plugged (D2) |
| Feature | Lightweight aluminum housingOptional controls for maximum operating flexibilityCustomize with multiple configurations |
| Fluid Cleanliness | 21/18/13 |
| Front Mounting | 2 Bolt B |
| Housing material | Cast Iron |
| Identification | None - Mark Assembly Number, Complete Model Code and Build Date Code On Plate |
| Inlet pressure | 2 bar |
| Input shaft | Straight Shaft Diameter 22.2 [.88], Keyway (SAE J744-22-1) (Key Included) |
| Input Speed - Rated | 3000 RPM |
| Main Port Size & Location | End Ports; Suction - 1.625-12 UN-2B SAE O-Ring Port Pressure - 1.0625-12 UN-2B SAE O-Ring Port |
| Maximum Case Pressure | .7 bar |
| Maximum Compensator Adjustment | 0 bar |
| Maximum Displacement Option | Adjustable Maximum Displacement |
| Maximum Flow Compensator Setting | 0 bar |
| Maximum Pressure Compensator Setting | 213.7 bar |
| Maximum Recommended Operating Viscosity | 40 cSt |
| Minimum Compensator Adjustment | 0 bar |
| Minimum Flow Compensator Setting | 0 bar |
| Minimum Pressure Compensator Setting | 206.8 bar |
| Minimum Recommended Operating Viscosity | 16 cSt |
| Model Code | PVE012R01AUB0A3300000200100CD0A |
| Noise | 71 dB |
| Nominal Pressure Rating | 2 bar |
| Paint | Blue Primer |
| Peak Pressure Rating | 210 bar |
| Product Height | 5.75 in |
| Product Length/Depth | 9.74 in |
| Product Type | Open Circuit Piston Pumps |
| Product Volume | 375.234 in³ |
| Product Weight | 28 lb |
| Product Width | 6.7 in |
| Pump Special Features | None |
| Shaft rotation | Right |
| Shaft seals | Fluorocarbon Rubber |
| Sub-brand | None |
| Theoretical Input Torque At Maximum Displacement | 135 Nm |
| Trade Name | PVE Series |