
Aeroquip by Danfoss
412-190124-1-24
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
412-190124-1-24
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | 1.5 in |
| Compatible hoses | 302A, 2580, AE369, AE372 |
| Construction style | Reusable |
| Drop dimension | 2.75 |
| End type 1 | Flanged |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hex Size 1 | 1.94 in |
| Hex Size 2 | 1.94 in |
| Hose cut-off factor | 1.78 in |
| Hose dash size | -24 |
| Inside diameter | 1.16 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Product Height | 3.8 in |
| Product Length/Depth | 5.49 in |
| Product material | Monel and Stainless Steel |
| Product Type | Reusable Hose Fittings |
| Product Volume | 88.664 in³ |
| Product Weight | 3.25 lb |
| Product Width | 4.25 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | 41.005 Series |