
Aeroquip by Danfoss
412-190717-40
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
412-190717-40
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | 2.5 in |
| Compatible hoses | 150901 |
| Drop dimension | 3.69 |
| End type 1 | Line/Hose/Tube |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hose cut-off factor | 2.87 in |
| Hose dash size | -40 |
| Inside diameter | 2.05 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Outside diameter | 3.91 in |
| Packaged Height | 14 in |
| Packaged Length | 7 in |
| Packaged Volume | 882 in³ |
| Packaged Weight | 12.77 lb |
| Packaged Width | 9 in |
| Product Height | 5.64 in |
| Product Length/Depth | 5.7 in |
| Product material | Monel and Stainless steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 125.699 in³ |
| Product Weight | 11.77 lb |
| Product Width | 3.91 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | 41.007 Series |