
Aeroquip by Danfoss
412-190767-2-40
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
412-190767-2-40
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | 2.5 in |
| Compatible hoses | 150901, AE370 |
| End type 1 | Flanged |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hose cut-off factor | 2.34 in |
| Hose dash size | -40 |
| Inside diameter | 2.06 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Outside diameter | 6 in |
| Packaged Height | 14 in |
| Packaged Length | 7 in |
| Packaged Volume | 882 in³ |
| Packaged Weight | 9.58 lb |
| Packaged Width | 9 in |
| Product Diameter | 6 in |
| Product Height | 6 in |
| Product Length/Depth | 5.16 in |
| Product material | Monel and Stainless steel |
| Product Type | Reusable Hose Fittings |
| Product Volume | 185.76 in³ |
| Product Weight | 8.58 lb |
| Product Width | 6 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | 41.020 Series |