412AL00066A
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
412AL00066A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | Mining Machinery, Injection Molding Machines, Metal Forming Machines, Oil and Gas Equipment, Conveyor Lines, Primary Metals, Metal Cutting Equipment |
| Bearing Life at Rated Pressure | 8000 hour |
| Code Title | Open Circuit Piston Pump |
| Cold Start Temperature Limit | 50 °C |
| Control Special Features | None |
| Controller Type | Pressure Compensator |
| Design code | First |
| Destroke Valve | No |
| Displacement | 21.1 cm³/rev |
| End Cover Material | Cast Iron |
| Feature | Reduced operating noiseLonger lifeLower operating pressure |
| Fluid Cleanliness | ISO 18/13 |
| Fluid compatibility | SAE J183 FEB80 |
| Housing material | Cast Iron |
| Input shaft | SAE J744-16-1, SAE A, Straight Keyed |
| Input Speed - Maximum | 1800 RPM |
| Input Speed - Rated | 1800 RPM |
| Maximum Case Pressure | .35 bar |
| Maximum Input Power | 14.9 kW |
| Maximum Recommended Oil Viscosity | 40 cSt |
| Minimum Recommended Oil Viscosity | 16 cSt |
| Model Code | PVQ20-B2R-SS1S-21-C21V11P-13 |
| Noise | 71 dB |
| Paint | None |
| Peak Pressure Rating | 210 bar |
| Pressure Compensator Setting | 210 bar |
| Product Height | 12.5 in |
| Product Length/Depth | 12.63 in |
| Product Type | Open Circuit Piston Pump |
| Product Volume | 1234.583 in³ |
| Product Weight | 31 lb |
| Product Width | 7.82 in |
| Shaft rotation | Right |
| Special features | None |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | PVQ Series |
| Vsd ready | No |