Danfoss Airflex
416126
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
416126
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brand | Danfoss |
| Feature | High-quality replacement partsAn exact fit for Airflex productsTwo-year warranty |
| Item type | Spare Part |
| Product Height | 13.68 in |
| Product Length/Depth | 13.68 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Kits and Spare Parts |
| Product Volume | 141.293 in³ |
| Product Weight | 24 lb |
| Product Width | .755 in |
| Sub-brand | Airflex |
| Trade Name | WCB Series |