421AK01269B
This product has been discontinued.
Recommended replacement: 421AK01269C
421AK01269B
|---|---|
| Auxiliary Mounting | Dual SAE J744 Flange 101-2 (2 Bolt B) |
| Bearing Life at Rated Pressure | 3320 hr |
| Brand | Danfoss |
| Code Title | Pressure Compensated/Pressure Flow Compensated |
| Continuous Allowable Case Pressure | 230 bar |
| Control Special Features | Bleed Down Orifice |
| Controller Type | Pressure Compensator |
| Design code | Second |
| Diagnostic Pressure Ports | .4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Ports - Suction and Pressure - Plugged |
| Displacement | 80 cm³/rev |
| Drain Port Size & Location | .875-14 UNF-2B O-Ring Port - Top (28Cc and 45Cc) |
| Fluid Cleanliness | 21/18/13 |
| Front Mounting | 2/4 Bolt C |
| Housing material | Cast Iron |
| Identification | Mark Danfoss Product Number and Full Model Code On Label |
| Inlet pressure | 210 bar |
| Input shaft | 14 Tooth 12/24 Spline, Shaft Ext 55.6 [2.19] |
| Input Speed - Maximum | 3600 RPM |
| Input Speed - Minimum | 600 RPM |
| Input Speed At 0.8 Bar Absolute | 1800 RPM |
| Input Speed At 1.0 Bar Absolute | 2200 RPM |
| Input Speed At 2.0 Bar Absolute | 2800 RPM |
| Maximum Case Drain Temperature | 220 °F |
| Maximum Case Pressure | 250 bar |
| Maximum Displacement Option | Standard Displacement |
| Maximum Flow Compensator Setting | 25.51 bar |
| Maximum Input Power | 61.7 kW |
| Maximum Input Torque | 2372 in lb |
| Maximum Pressure Compensator Setting | 213.7 bar |
| Maximum Recommended Operating Viscosity | 40 cSt |
| Minimum Flow Compensator Setting | 22.75 bar |
| Minimum Pressure Compensator Setting | 206.8 bar |
| Minimum Recommended Operating Viscosity | 16 cSt |
| Model Code | ADU080R32AB13H2824AR0A1AC500000B |
| Nominal Pressure Rating | 3335 Psi |
| Paint | None |
| Peak Pressure Rating | 3625 Psi |
| Product Height | 7.64 in |
| Product Length/Depth | 12.6 in |
| Product Type | Open Circuit Piston Pumps |
| Product Volume | 553.518 in³ |
| Product Weight | 56.1 lb |
| Product Width | 5.75 in |
| Pump Special Features | None |
| Response time | 26 ms |
| Shaft rotation | Right |
| Shaft seals | Single fluorocarbon rubber shaft seal in 2/4 bolt C mount pump housing |
| Sub-brand | None |
| Theoretical Input Torque At Maximum Displacement | 268 Nm |
| Torque Control Setting | 1750 in lb |