421AK01885C
This product has been discontinued.
421AK01885C
|---|---|
| Auxiliary Mounting | None |
| Bearing Life at Rated Pressure | 3320 hr |
| Brand | Danfoss |
| Code Title | Pressure Compensated/Pressure Flow Compensated |
| Continuous Allowable Case Pressure | 230 bar |
| Control Special Features | None |
| Design code | Third |
| Diagnostic Pressure Ports | None |
| Displacement | 80 cm³/rev |
| Drain Port Size & Location | .875-14 UNF-2B O-Ring Port - Top (28Cc and 45Cc) |
| Fluid Cleanliness | 21/18/13 |
| Front Mounting | 2 Bolt B |
| Housing material | Cast Iron |
| Identification | Mark Danfoss Product Number and Full Model Code On Label |
| Inlet pressure | 210 bar |
| Input shaft | 15 Tooth 16/32 Spline, Shaft Extension 46 [1.81] |
| Input Speed - Maximum | 3600 RPM |
| Input Speed - Minimum | 600 RPM |
| Input Speed At 0.8 Bar Absolute | 1800 RPM |
| Input Speed At 1.0 Bar Absolute | 2200 RPM |
| Input Speed At 2.0 Bar Absolute | 2800 RPM |
| Maximum Case Drain Temperature | 220 °F |
| Maximum Case Pressure | 250 bar |
| Maximum Displacement Option | Standard Displacement |
| Maximum Flow Compensator Setting | 23.44 bar |
| Maximum Input Power | 61.7 kW |
| Maximum Input Torque | 2372 in lb |
| Maximum Pressure Compensator Setting | 213.7 bar |
| Maximum Recommended Operating Viscosity | 40 cSt |
| Minimum Flow Compensator Setting | 20.68 bar |
| Minimum Pressure Compensator Setting | 206.8 bar |
| Minimum Recommended Operating Viscosity | 16 cSt |
| Model Code | ADU080L08AA10AW282200000100100CD00C |
| Nominal Pressure Rating | 3335 Psi |
| Paint | Blue Primer Per Spec 209-13Cd |
| Peak Pressure Rating | 3625 Psi |
| Product Height | 8.85 in |
| Product Length/Depth | 12.13 in |
| Product Type | Open Circuit Piston Pumps |
| Product Volume | 617.265 in³ |
| Product Weight | 56.1 lb |
| Product Width | 5.75 in |
| Pump Special Features | None |
| Response time | 26 ms |
| Shaft rotation | Left |
| Shaft seals | Polyacrylate |
| Sub-brand | None |
| Theoretical Input Torque At Maximum Displacement | 268 Nm |
| Torque Control Setting | 0 in lb |