43020U-H55
This product has been discontinued.
Recommended replacement: 4S24FLG20
43020U-H55
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 60 Degree |
| Compatible hose ID | 1.25 in |
| Construction style | Crimp |
| Drop dimension | 1.66 |
| End type 1 | Flanged |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Finish/plating | DURA-KOTE |
| Hose cut-off factor | 3.3 in |
| Hose dash size | -20 |
| Inside diameter | 1.01 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Packaged Height | 5.5 in |
| Packaged Length | 6.75 in |
| Packaged Volume | 250.594 in³ |
| Packaged Weight | 3.02 lb |
| Packaged Width | 6.75 in |
| Product Height | 1.66 in |
| Product Length/Depth | 5.57 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Volume | 22.006 in³ |
| Product Weight | 2.02 lb |
| Product Width | 2.38 in |