50091Y-22-10Z
This product has been discontinued.
50091Y-22-10Z
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Brand | Winner by Danfoss |
| Compatible hose ID | .62 in |
| Construction style | Crimp |
| Drop dimension | 2.61 |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Finish/plating | Cr3+Zinc |
| Hose cut-off factor | 2.2 in |
| Hose dash size | -10 |
| Inside diameter | .47 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Product Height | 3.03 in |
| Product Length/Depth | 3.54 in |