530AW00420A
This product has been discontinued.
530AW00420A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brand | Danfoss |
| Control | No Control - Fixed Displacement |
| Design code | 1 |
| Displacement | 55 cm³/rev |
| Feature | Displacements: 28cc to 280cc (1.71 to 17.1 cu in)Operating pressure: 420 bar (6100 psi)Highly configurable |
| Identification | Standard |
| Main Ports | Opposite Side Ports Per Din 3852 M22X1,5, 14 Deep |
| Maximum Speed | 4100 RPM |
| Model Code | HMF055CDDR000G30BD0EA |
| Mounting Flange | SAE 2 Bolt C |
| Output Shaft | 14 Teeth 12/24 Dp Extended Shaft (SAE J744 C Shaft W/ SAE J744 C-C Extension) |
| Paint | Anti Rust Conservation Oil |
| Product Height | 7.8 in |
| Product Length/Depth | 11.23 in |
| Product material | Cast Iron |
| Product Type | Fixed Motor |
| Product Volume | 690.241 in³ |
| Product Weight | 41.88 lb |
| Product Width | 7.88 in |
| Purge Relief Valve | Orificed Charge Pressure Relief Valve |
| Purge Shuttle Valve | Shuttle Valve Blocked |
| Special features | None |
| Sub-brand | DuraForce |
| Torque | 218 Nm |
| Trade Name | HMF series |
| Working pressure | 420 bar |