560AW00012A
This product has been discontinued.
560AW00012A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | Other |
| Charge Pressure Relief Valve Setting | 24 bar |
| Charge Pump | Gear Pump 22.5 cc |
| Control | E1P; Electro-Proportional/Pressure Cut Off |
| Control Solenoids | DIN / 12 V |
| Displacement | 75 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configuration | Single |
| Filter Configuration | Filter Flange With Filter Cartridge |
| Gear Pump Supply | External |
| Identification | Danfoss |
| Input Mounting Flange | SAE J744 standard (size 135: (*d)) |
| Main Port Orientation | Radial |
| Maximum Input Power | 159 kW |