560AW01228A
This product has been discontinued.
560AW01228A
|---|---|
| Brand | Danfoss |
| Charge Pressure Relief Valve Setting | 17 bar |
| Charge Pump | Gear Pump 16 cc |
| Configuration | Single |
| Control | Speed Related Hydraulic Mechanical (Caf) (165;210;280) |
| Control Solenoids | DEUTSCH / 12 V |
| Design code | A |
| Displacement | 55 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configuration | Single |
| Feature | Compact packagingDisplacements: 55cc to 280cc (3.57 to 17.1 cu in)Operating pressure: 420 bar (610 psi) |
| Filter Configuration | Filter Flange With Filter Cartridge |
| Gear Pump Supply | External |
| Identification | Danfoss |
| Input Mounting Flange | SAE J744 standard (size 135: (*d)) |
| Main Port Orientation | Radial |
| Maximum Input Power | 122 kW |
| Maximum Input Torque | 218 Nm |
| Minimum Working Pressure | 420 bar |
| Model Code | HPV055R0S1MH0ECL7100GBAGE000000DVAAA |
| Mounting Flange Location | Standard J744 |
| Paint | Primer Blue Per Spec 209-13Cd |
| Peak Pressure Rating | 420 bar |
| Product Height | 11.1 in |
| Product Length/Depth | 13.18 in |
| Product Type | Closed Circuit Piston Pump |
| Product Volume | 1692.668 in³ |
| Product Weight | 101.41 lb |
| Product Width | 11.57 in |
| Rated speed - max | 3700 RPM |
| Response Orifice Diameter | .8 mm |
| Shaft rotation | Right |
| Special features | Ca Control According To Test Procedure 262_55_2600_Tow Tractor M42_Nmc_Lhc |
| Sub-brand | DuraForce |
| Swash Angle Sensor | No |
| Trade Name | HPV Series |
| Type | Variable Displacement |
| Working pressure - max | 500 bar |