560AW01540A
This product has been discontinued.
560AW01540A
|---|---|
| Brand | Danfoss |
| Charge Pressure Relief Valve Setting | 20 bar |
| Charge Pump | Gear Pump 22.5 cc |
| Configuration | Single |
| Control | Electro-Proportional/Pressure Cut-Off (E1P)/Round Solenoids |
| Control Solenoids | DEUTSCH / 12 V |
| Design code | A |
| Displacement | 135 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configuration | Single |
| Feature | Compact packagingDisplacements: 55cc to 280cc (3.57 to 17.1 cu in)Operating pressure: 420 bar (610 psi) |
| Filter Configuration | 90 Degree Charge Port Flange |
| Gear Pump Supply | External |
| Identification | Danfoss |
| Input Mounting Flange | SAE J744 standard / additional threads (sizes 105; 135: (*u)) |
| Main Port Orientation | Radial |
| Maximum Control Pressure Hydraulic and Electric Controls | 10 bar |
| Maximum Input Power | 247 kW |
| Maximum Input Torque | 540 Nm |
| Minimum Control Pressure Hydraulic and Electric Controls | 4 bar |
| Minimum Working Pressure | 420 bar |
| Model Code | HPV135L1S3MN1EEB2200GBBAE000000000AA |
| Mounting Flange Location | Standard J744 |
| Paint | Anti Rust Conservation Oil |
| Peak Pressure Rating | 420 bar |
| Product Height | 10.98 in |
| Product Length/Depth | 16.73 in |
| Product Type | Closed Circuit Piston Pump |
| Product Volume | 2602.964 in³ |
| Product Weight | 158.73 lb |
| Product Width | 14.17 in |
| Rated speed - max | 2900 RPM |
| Response Orifice Diameter | 1 mm |
| Shaft rotation | Left |
| Special features | None |
| Sub-brand | DuraForce |
| Swash Angle Sensor | No |
| Trade Name | HPV Series |
| Type | Variable Displacement |
| Working pressure - max | 500 bar |