560AW02063A
This product has been discontinued.
560AW02063A
|---|---|
| Brand | Danfoss |
| Charge Pressure Relief Valve Setting | 24 bar |
| Charge Pump | Gear Pump 22.5 cc |
| Configuration | Single |
| Control | Electro-Proportional/Pressure Cut-Off (E1P)/Round Solenoids |
| Control Solenoids | AMP / 12 V |
| Design code | A |
| Displacement | 105 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configuration | Single |
| Feature | Compact packagingDisplacements: 55cc to 280cc (3.57 to 17.1 cu in)Operating pressure: 420 bar (610 psi) |
| Filter Configuration | 90 Degree Charge Port Flange |
| Identification | Danfoss |
| Input Mounting Flange | SAE J744 standard / additional threads (sizes 105; 135: (*u)) |
| Main Port Orientation | Radial |
| Maximum Control Pressure Hydraulic and Electric Controls | 16 bar |
| Maximum Input Power | 206 kW |
| Maximum Input Torque | 418 Nm |
| Minimum Control Pressure Hydraulic and Electric Controls | 4 bar |
| Minimum Working Pressure | 420 bar |
| Model Code | HPV105L1S1MN2AJG5200GBBCE000000DBAAA |
| Mounting Flange Location | Standard J744 |
| Paint | Primer Blue Per Spec 209-13Cd |
| Peak Pressure Rating | 420 bar |
| Product Height | 11.49 in |
| Product Length/Depth | 15.48 in |
| Product Type | Closed Circuit Piston Pump |
| Product Volume | 2324.698 in³ |
| Product Weight | 145.5 lb |
| Product Width | 13.07 in |
| Rated speed - max | 3200 RPM |
| Response Orifice Diameter | 1.5 mm |
| Shaft rotation | Left |
| Special features | ISO Tapped Servo Ports On Top |
| Sub-brand | DuraForce |
| Swash Angle Sensor | No |
| Trade Name | HPV Series |
| Type | Variable Displacement |
| Working pressure - max | 500 bar |