622AK00031B
This product has been discontinued.
622AK00031B
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Bearing Life at Rated Pressure | 7900 hr |
| Brand | Danfoss |
| Code Title | Open Circuit Piston Pump |
| Continuous Allowable Case Pressure | 280 bar |
| Control Special Features | None |
| Controller Type | Pressure Flow Compensator with .4375-20 SAE O-Ring Load Sense Port Left Side |
| Design code | Second |
| Diagnostic Pressure Ports | None |
| Displacement | 98 cm³/rev |
| Drain Port Size & Location | 1.3125-12 UNF-2B O-Ring Port - Bottom |
| Fluid Cleanliness | 21/18/13 |
| Front Mounting | 4 Bolt C |
| Housing material | Cast Iron |
| Identification | Mark Danfoss Product Number and Full Model Code On Label |
| Inlet pressure | 320 bar |
| Input shaft | 14 Tooth 12/24 Dp |
| Input Speed - Maximum | 2640 RPM |
| Input Speed - Minimum | 600 RPM |
| Input Speed - Rated | 2200 RPM |
| Maximum Case Drain Temperature | 104 °C |
| Maximum Case Pressure | 350 bar |
| Maximum Displacement Option | Standard Displacement |
| Maximum Flow Compensator Setting | 33 bar |
| Maximum Input Power | 100.6 kW |
| Maximum Input Torque | 436.7 Nm |
| Maximum Pressure Compensator Setting | 304 bar |
| Maximum Recommended Operating Viscosity | 40 cSt |
| Minimum Flow Compensator Setting | 31 bar |
| Minimum Pressure Compensator Setting | 296 bar |
| Minimum Recommended Operating Viscosity | 16 cSt |
| Model Code | ADY098R06AB20AA4332000001AB100CD00B |
| Nominal Pressure Rating | 280 bar |
| Paint | Blue Primer |
| Peak Pressure Rating | 350 bar |
| Product Height | 10.63 in |
| Product Length/Depth | 13.78 in |
| Product Type | Open Circuit Piston Pumps |
| Product Volume | 1145.485 in³ |
| Product Weight | 101.3 lb |
| Product Width | 7.82 in |
| Pump Special Features | None |
| Response time | 30 ms |
| Shaft rotation | Right |
| Shaft seals | Fluorocarbon Rubber |
| Sub-brand | None |
| Theoretical Input Power | 100.6 kW |
| Theoretical Input Torque At Maximum Displacement | 436.7 Nm |
| Torque Control Setting | 0 in lb |