6D9-24LNRNHKZ
This product has been discontinued.
6D9-24LNRNHKZ
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Brand | Winner by Danfoss |
| Drop dimension | 64 |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Male |
| End Size 1 | M24X1.5 |
| End Size 2 | M24X1.5 |
| End type 1 | Metric 24 |
| End type 2 | Metric 24 |
| Finish/plating | Cr3+Zinc |
| Hex Size 1 | 24 mm |
| Hex Size 2 | 32 mm |
| Item type | Metric 24 Male/Metric 24 Male 90° Elbow Adapter |
| Product Height | 76 mm |
| Product Length/Depth | 45 mm |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Elbow Adapters |
| Product Volume | 109.44 cm³ |
| Product Weight | 384 g |
| Product Width | 32 mm |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | M24X1.5 |
| Thread Size 2 | M24X1.5 |
| Trade Name | 6D9 Series |
| Tube OD 1 | 16 mm |
| Tube OD 2 | 16 mm |