72400-SWB-04
This product has been discontinued.
72400-SWB-04
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Auxiliary Port Top-Front (C1) or Bypass Valve | .750-16 UNF-2B SAE O-Ring Port Plugged |
| Auxiliary Port Top-Rear (C2) | .750-16 UNF-2B SAE O-Ring Port |
| Brand | Danfoss |
| Charge Pump | 13.8 Cm3/R [.84 In3/R] With 1.3125-12 UN-2B SAE O-Ring Port For Suction Inlet (S) |
| Code Title | 40.6 cm3/R [2.48 in3/R] Servo Controlled Variable Displacement Pump |
| Configuration | Single |
| Control Supply Orifice Diameter | .71 mm |
| Design code | D |
| Destroke Valve | No |
| Displacement | 40.6 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configuration | Single |
| Flow at Rated Speed and PSI | 140 l/min |
| High Pressure Relief Valve Setting Port A | 240 bar |
| High Pressure Relief Valve Setting Port B | 240 bar |
| Housing material | Cast Iron |
| Identification | Standard |
| Input Mounting Flange | SAE B |
| Main Port Location A | Same Side-Right |
| Main Port Orientation | Radial |
| Main Port(s) | 1.3125-12 UN SAE O-Ring Port |
| Maximum Input Power | 84 kW |
| Maximum Input Torque | 237 Nm |
| Model Code | AADRAAA23DE1LLAHA0A000A000D |
| Mounting Flange Location | Standard J744 |
| Mounting Type | Standard |
| Paint | Primer Per Spec 209-13A |
| Peak Pressure Rating | 5500 Psi |
| Product Height | 8.79 in |
| Product Length/Depth | 9.66 in |
| Product Type | Medium Duty Closed Circuit Pump |
| Product Volume | 345.589 in³ |
| Product Weight | 60 lb |
| Product Width | 4.07 in |
| Rated speed - max | 3600 RPM |
| Shaft rotation | Right |
| Special features | None |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | 72400 Series |
| Type | Variable Displacement |
| Unit type | Single |
| Working pressure - max | 350 bar |