72400-TBL-04
This product has been discontinued.
72400-TBL-04
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brand | Danfoss |
| Charge Pressure Relief Valve Setting | 240 bar |
| Charge Pump | 13.8 Cm3/R [.84 In3/R] With 1.3125-12 UN-2B SAE O-Ring Port For Suction Inlet (S) |
| Charge Pump Displacement | 6.9 cm³/rev |
| Code Title | 49.2 cm3/R [3.00 in3/R] Servo Controlled Variable Displacement Pump |
| Configuration | Single |
| Control options | None |
| Design code | D |
| Displacement | 49.2 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configuration | Single |
| Flow at Rated Speed and PSI | 169 l/min |
| High Pressure Relief Valve Setting Port A | 240 bar |
| Housing material | Cast Iron |
| Identification | Standard |
| Input Mounting Flange | SAE A |
| Main Port Orientation | Radial |
| Maximum Input Power | 102 kW |
| Maximum Input Torque | 286 Nm |
| Minimum Working Pressure | 5076 Psi |
| Model Code | ACGRAAA23EE2LLAMA0CA00B000D |
| Mounting Flange Location | Standard J744 |
| Mounting Type | Standard |
| Paint | Black Per Spec 209-13B |
| Peak Pressure Rating | 5500 Psi |
| Product Height | 7.36 in |
| Product Length/Depth | 13.02 in |
| Product Type | Medium Duty Closed Circuit Pump |
| Product Volume | 754.16 in³ |
| Product Weight | 62 lb |
| Product Width | 7.87 in |
| Rated speed - max | 3600 RPM |
| Shaft rotation | Right |
| Special features | None |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | 72400 Series |
| Type | Variable Displacement |
| Unit type | Single |
| Working pressure - max | 350 bar |