822AN00010A
This product has been discontinued.
Recommended replacement: 855AN00036A
822AN00010A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Actuation Type | Solenoid Controlled |
| Body material | Cast Iron |
| Build Orientation | Solenoid at A Port End |
| Build Type | Spring offset |
| Coil voltage | 24 Volt DC |
| Communication bus | None |
| Connector type | ELECTRICAL (PE7) 7 PIN ELECTRICAL PLUG WITH PLUG |
| Current | 1.6 A |
| Customer Programmable | No |
| Design code | 10 |
| Diode | None |
| Flow rate | 50 l/min |
| Fluid Cleanliness | 17/15/12 |
| Fluid compatibility | Anti wear petroleum oils (L HM) |
| Function | Throttle Valve |
| Interface | ISO4401-03/NFPA D03/CETOP 3/NG06 |
| Leakage | Standard |
| Light | No |
| Manual Override | None |
| Model Code | KBTG4V-3-2B13N-Z-M1-PE7-H7-10 |
| On-Board Electronics | KB |
| Pressure Drop at Rated Flow | 10 bar |
| Pressure Rating | 350 bar |
| Product Weight | 4.2 lb |
| Reducer Module | No |
| Seal material | Buna-N |
| Special features | None |
| Spring Arrangement | B |
| Stage | Single Stage |
| Symmetrical Flow | Yes |
| Valve Mount Type | Subplate |
| Working temperature - max | 70 °C |
| Working temperature - min | -20 °C |