852AN00057B
This product has been discontinued.
852AN00057B
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Actuation Type | Solenoid Controlled |
| Body material | Cast Iron |
| Build Type | Standard |
| Communication bus | None |
| Connector type | ELECTRICAL (PE7) 7 PIN ELECTRICAL PLUG WITH PLUG |
| Current | 3.7 A |
| Customer Programmable | Yes |
| Design code | 10 |
| Feedback Sensor | Yes |
| Feedback Type | 4-20 Ma Current Feedback Signal, +/-10V Voltage Monitor |
| Flow rate | 24 l/min |
| Fluid Cleanliness | 17/15/12 |
| Fluid compatibility | Antiwear Hydraulic Oils And Non Alkyl Based Phosphate Esters |
| Function | Directional Control Valve |
| Interface | ISO4401-05/NFPA D05/CETOP 5/NG10 |
| Leakage | Standard |
| Level | 1 |
| Light | No |
| Manual Override | None |
| Model Code | KBS1-05-06-NS-21-E-NS-002-10 |
| On-Board Electronics | Axispro |
| Performance | Servo Performance |
| Pressure Drop at Rated Flow | 35 bar |
| Pressure Rating | 350 bar |
| Product Height | 5.7 in |
| Product Length/Depth | 10.49 in |
| Product Type | Proportional Valves |
| Product Volume | 163.833 in³ |
| Product Weight | 13 lb |
| Product Width | 2.74 in |
| Seal material | Fluorocarbon |
| Special features | None |
| Spool Center Condition | None |
| Spring Arrangement | No Spring |
| Stage | Single Stage |
| Sub-brand | None |
| Symmetrical Flow | Yes |
| Trade Name | KBS1-05 10 Design |
| Valve Mount Type | Line |
| Working temperature - max | 70 °C |
| Working temperature - min | -20 °C |