90312-1255S0-0
This product has been discontinued.
Recommended replacement: 4TA12FJB12
90312-1255S0-0
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Compatible hose ID | .75 in |
| Construction style | Swage |
| End gender 1 | Female |
| End Size 1 | 1 1/16 IN |
| End type 1 | JIC 37 |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Finish/plating | Zinc Clear Trivalent Chromate |
| Hex Size 1 | 1.125 in |
| Hex Size 2 | 1.25 in |
| Hose cut-off factor | 2.19 in |
| Hose dash size | -12 |
| Inside diameter | .63 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Packaged Height | 5.5 in |
| Packaged Length | 6.75 in |
| Packaged Volume | 250.594 in³ |
| Packaged Weight | .5 lb |
| Packaged Width | 6.75 in |
| Product Height | 2.31 in |
| Product Length/Depth | 3.87 in |
| Product material | Carbon steel |
| Product Volume | 11.175 in³ |
| Product Width | 1.25 in |