90V04-021000-0
This product has been discontinued.
90V04-021000-0
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Synflex by Danfoss |
| Compatible hose ID | .25 in |
| Compatible hoses | 3V10 |
| Construction style | Swage |
| End gender 1 | Male |
| End Size 1 | 1/8 IN |
| End type 1 | MPT |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Finish/plating | Zinc; Clear Trivalent Chromate |
| Hex Size 1 | .63 in |
| Hose cut-off factor | 1.04 in |
| Hose dash size | -4 |
| Inside diameter | .14 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Outside diameter | .81 in |
| Packaged Height | 3 in |
| Packaged Length | 2.5 in |
| Packaged Volume | 33.75 in³ |
| Packaged Width | 4.5 in |
| Product Diameter | .81 in |
| Product Height | .81 in |
| Product Length/Depth | 2.12 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Swage Hose Fittings |
| Product Volume | 1.391 in³ |
| Product Width | .81 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 1/8-27 |
| Trade Name | 90V Series |