90V06-081000-0
This product has been discontinued.
90V06-081000-0
| Brand | Synflex by Danfoss |
| Compatible hose ID | .38 in |
| End gender 1 | Male |
| End Size 1 | 1/2 IN |
| Hex Size 1 | .94 in |
| Hose cut-off factor | 1.64 in |
| Hose dash size | -6 |
| Inside diameter | .27 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Outside diameter | 1 in |
| Product Diameter | 1 in |
| Product Height | 1.07 in |
| Product Length/Depth | 2.91 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Swage Hose Fittings |
| Product Volume | 3.114 in³ |
| Product Width | 1 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 1/2- 14 |
| Trade Name | 90V Series |