92V04-06MC02-0
This product has been discontinued.
92V04-06MC02-0
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Synflex by Danfoss |
| Compatible hose ID | .25 in |
| Construction style | Crimp |
| End gender 1 | Male |
| End Size 1 | 3/8 IN |
| End type 1 | UNF |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Hex Size 1 | .63 in |
| Hose dash size | -4 |
| Inside diameter | .14 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Product Diameter | .81 in |
| Product Height | .81 in |
| Product Length/Depth | 5.22 in |
| Product material | Stainless Steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 3.425 in³ |
| Product Width | .81 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 3/8-24 |
| Trade Name | 92V Series |