92V06-06J007-0
This product has been discontinued.
92V06-06J007-0
| Brand | Synflex by Danfoss |
| Compatible hose ID | .38 in |
| Construction style | Crimp |
| End type 1 | Line/Hose/Tube |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Hex Size 1 | 1 in |
| Hose dash size | -6 |
| Inside diameter | .24 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Outside diameter | 1 in |
| Product Diameter | 1 in |
| Product Height | 1 in |
| Product Length/Depth | 7.82 in |
| Product material | Stainless Steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 7.82 in³ |
| Product Weight | .55 lb |
| Product Width | 1 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | 92V Series |