9405X12X12LL
This product has been discontinued.
Recommended replacement: FF4175-1212S
9405X12X12LL
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Brand | Danfoss |
| Certification(s) | SAE 140230 |
| End gender 1 | Female |
| End gender 2 | Male |
| End Size 1 | 3/4 IN |
| End Size 2 | 3/4 IN |
| End type 1 | NPSM |
| End type 2 | MPT |
| Finish/plating | DURA-KOTE |
| Hex Size 1 | 1.25 in |
| Item type | NPSM Female/MPT Male Elbow Adapter |
| Packaged Height | 5.5 in |
| Packaged Length | 6.75 in |
| Packaged Volume | 250.594 in³ |
| Packaged Weight | 2.2 lb |
| Packaged Width | 6.75 in |
| Product Height | 1.2 in |
| Product Length/Depth | 4.29 in |
| Product material | Carbon steel |
| Product Type | 90˚ Elbow |
| Product Volume | 6.435 in³ |
| Product Weight | 1.2 lb |
| Product Width | 1.25 in |